Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Antalya’da orman yangını

Antalya’da orman yangını

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Son dakika haberi…

Son dakika haberi…

600’den fazla gözaltı var
  • Ana Sayfa » DÜNYA
  • 11 Ocak 2018 - 13:00:54
600’den fazla gözaltı var

Tunus’ta vergi zamlarını ve artan fiyatları protesto etmek üzere pazartesi günü sokaklara dökülen halkın protesto eylemleri devam ediyor. Protestolarda 300’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde de İran’da temel besin gıdalarındaki fiyatları protesto etmek isteyen göstericiler sokakları doldurmuş 6 günü aşan protestolarda en az kişi hayatını kaybetmiş ve 1000’den fazla gösterici de gözaltına alınmıştı. […]

Tunus’ta vergi zamlarını ve artan fiyatları protesto etmek üzere pazartesi günü sokaklara dökülen halkın protesto eylemleri devam ediyor. Protestolarda 300’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde de İran’da temel besin gıdalarındaki fiyatları protesto etmek isteyen göstericiler sokakları doldurmuş 6 günü aşan protestolarda en az kişi hayatını kaybetmiş ve 1000’den fazla gösterici de gözaltına alınmıştı.

2010 yılında Arap dünyasını etkisi altına alan, işsizlik, gıda enflasyonu, siyasi yozlaşma, ifade özgürlüğü, usulsüzlükler ve kötü yaşam koşulları gibi pek çok sorun sonucunda, önce Tunus’ta seyyar satıcı Muhammed Buazizi’nin kendini yakmasıyla başlayan ve ardından da pek çok Arap ülkesine yayılan olaylar yeniden mi yaşanıyor? Tunus’ta Arap Baharı sonrası devrilen Zine El Abidin Bin Ali hükümetinin ardından gelen 9 hükümetin de çözemediği ekonomik sorunlar halkı isyan noktasına getirdi. 2010 yılında başlayan Arap Baharı; Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen’de büyük çapta; Moritanya, Suudi Arabistan, Umman, Irak, Lübnan ve Fas’ta ise daha küçül ölçekli olarak yaşanmıştı.

Tunus’ta, 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren zam ve bütçe kesintileri nedeniyle isyan eden Tunuslular, 3 gündür Tunus’ta sokakları dolduruyor.

Cezayir sınırındaki Thala şehri başta olmak üzere bazı şehirlerde askerin “düzeni sağlamak için” sokağa indiği ve göstericilere müdahale ettiği ifade ediliyor.

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz