Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Antalya’da orman yangını

Antalya’da orman yangını

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Son dakika haberi…

Son dakika haberi…

ABD Temsilciler Meclisi’nden Türkiye’ye silah yasağı
  • Ana Sayfa » DÜNYA
  • 6 Mayıs 2018 - 19:12:09
ABD Temsilciler Meclisi’nden Türkiye’ye silah yasağı

ABD Temsilciler Meclisi, Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) görüşmeye başlıyor. Yasa kapsamındaki ABD’nin Ankara’ya büyük silah satışlarının askıya alınmasını öngörüyor. ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komisyonu, yıllık Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) gelecek hafta tartışmaya başlıyor. Savunma harcamalarının düzeyine dair yetki veren ve paraların nasıl kullanıldığına dair kontrol mekanizmaları oluşturan NDAA, askeri […]

ABD Temsilciler Meclisi, Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) görüşmeye başlıyor. Yasa kapsamındaki ABD’nin Ankara’ya büyük silah satışlarının askıya alınmasını öngörüyor.

qweqwe

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komisyonu, yıllık Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) gelecek hafta tartışmaya başlıyor.

Savunma harcamalarının düzeyine dair yetki veren ve paraların nasıl kullanıldığına dair kontrol mekanizmaları oluşturan NDAA, askeri harcamaları, modernleştirmeleri ve tasfiyeleri en ince ayrıntılarına dek belirliyor.

TASLAK VERSİYONLARI SIZDI

Reuters haber ajansı, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun çoğunluktaki Cumhuriyetçi ve azınlıktaki Demokrat üyalerinin elindeki özetleri inceledi.

Reuters’a göre, yasa taslağı, Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) ABD ile Türkiye arasındaki ilişki hakkında bir rapor sunmasını ve bu rapor tamamlanana kadar Türkiye’ye büyük savunma ekipmanlarının satışını engellemeyi kapsıyor.

MÜZAKERE VE ONAY SÜRECİ UZUN

NDAA’nın yasalaşması için geçmesi gereken pek çok adım var. İlerleyen aylarda Temsilciler Meclisi ile üst kanat Senato arasında uzlaşmaya varılmasının ardından nihai versiyonun onaylanması gerekiyor.

ABD’NİN TEHDİTLERİ

Türkiye ile Rusya arasında gerçekleştirilen S-400 hava savunma sistemi anlaşmasından rahatsızlık duyan ABD Türkiye’yi önce;, üretiminde rol aldığı F-35’ler ile tehdit etmiş, şimdiyse silah satışına yönelik ambargo ile korkutmaya çalışıyor. Ancak ABD’nin hesaba katmadığı durum, Türkiye’nin “yerli ve milli” atılımı ile savunma/askeri sanayiinde önemli adımlar atmış olması.

YERLİ VE MİLLİ ATAĞI

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Afrin’de gerçekleştirdiği başarılı herakatta kullanılan yerli mühimmat ile milli silahlar hem askeri kademelerden hem de uluslararası unsurlardan tam not aldı. Kendi yağında kavrulma politikası ile yurt dışına bağımlılığı sıfıra indirmeye çalışan bir Türkiye’ye ABD’nin silah ambargosu çok da etkili bir yaptırım olmayacak.

Özellikle MPT 76’nın envantere kazandırılması ve hafif silahlarda elde edilen başarı, Türkiye’yi durdurmak için yeterli bir yaptırım olmayacağını gözler önüne seriyor.

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz