Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Antalya’da orman yangını

Antalya’da orman yangını

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Son dakika haberi…

Son dakika haberi…

Yatmadan önce duş almanın inanılmaz faydası
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 1 Ocak 2018 - 23:40:05
Yatmadan önce duş almanın inanılmaz faydası

Duş almak hijyen açısından son derece önemli, tamam, bunu biliyoruz. Uzun ve stresli bir günün ardından duş ahizesinin altında dönüp durmak ayrı keyif… Ama her şeyden öte; gece yatmadan önce duş alanlar birçok efsane etkiden de yararlanıyor.   New York’taki Uyku Tıbbı Merkezi’nden Dr. Dianna Augelli, yatmadan önce sıcak bir banyo veya duş almanın etkilerini […]

Duş almak hijyen açısından son derece önemli, tamam, bunu biliyoruz. Uzun ve stresli bir günün ardından duş ahizesinin altında dönüp durmak ayrı keyif… Ama her şeyden öte; gece yatmadan önce duş alanlar birçok efsane etkiden de yararlanıyor.

 

New York’taki Uyku Tıbbı Merkezi’nden Dr. Dianna Augelli, yatmadan önce sıcak bir banyo veya duş almanın etkilerini incelemek için çalışmalar yaptı ve sonuçlar, birçok insanın uzun süredir inandığı şeyin gerçek olduğunu kanıtladı.

En temel terimlerle ifade etmek gerekirse: Duş almak, daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ancak süreyi ve sıcaklığı doğru ayarlamalısınız, aksi takdirde daha fazla uyursunuz.

Augelli, “Uyumadan önce kendinizi çok ısıtmamalısınız. Vücudu soğutmak, beynimize uyumamız için gereken sinyaldir” diyor.

İstenilen etkileri elde etmek için, uyumadan yaklaşık 90 dakika önce duş almalısınız. 90 dakika vücudunuzun soğuması ve gözlerinizi kapatmanız için yeterli bir zaman.

Peki sabah duşçularında bu nasıl çalışıyor?

Tamam kabul ediyorum; sabah yıkanmanın da birçok inkar edilemez yararı var.

Yale’deki dermatoloji profesörü Mona Gohara, “Sabah duşu, uzun ve telaşlı bir güne başlamadan önce meditasyon yapmak gibidir” diyor: “Sabah duşu, kortizol olarak adlandırılan hormon seviyesini sınırlayarak ciltteki iltihaplanmayı azaltabilir.” 

Cilt güzelliğine yardımcı oluyor, evet ama akşam duşu sağlık için daha iyi.

Kendini ‘Uyku Büyükelçisi’ olarak adlandıran Nancy Rothstein, “Akşam duşu, uyumaya hazırlanma rutininiz olmalı. Telefon yok, e-postalar yok, sadece vücudunuz üzerinde akan taze, sıcak su… Ancak sıcak duşun gözeneklerinizi açacağını ve cildinize zarar verebileceğini unutmayın, mümkün mertebe su sıcaklığını orta derecede tutmak daha iyi” diyor.

Bu yazıyı akşam vakti okuyorsanız, daha ne bekliyorsunuz? Bir havlu ile kese alın ve duşa koşun!

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz