Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Atatürk’e hakaret eden provokatör tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor

Antalya’da orman yangını

Antalya’da orman yangını

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Darbeci pilot cezaevinde de faaliyetlerine devam etti

Son dakika haberi…

Son dakika haberi…

Yüzde 50 indirimli bilet iddiası Meclis’te
  • Ana Sayfa » EKONOMİ
  • 21 Aralık 2017 - 19:20:02
Yüzde 50 indirimli bilet iddiası Meclis’te

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı THY’nin muhtarları yüzde 50 indirimle taşıdığı iddialarına ilişkin Meclis’te soru önergesi verdi. CHP’li Oğuz Kaan Salacı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen muhtarlar toplantısına katılan muhtarlara THY tarafından %50 indirimli bilet satılması hakkında Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Soru önergesinde şu ifadeler kullanıldı: “Bilindiği üzere Recep […]

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı THY’nin muhtarları yüzde 50 indirimle taşıdığı iddialarına ilişkin Meclis’te soru önergesi verdi.

CHP’li Oğuz Kaan Salacı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen muhtarlar toplantısına katılan muhtarlara THY tarafından %50 indirimli bilet satılması hakkında Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Soru önergesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Bilindiği üzere Recep Tayyip ERDOĞAN’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ülkemizin dört bir yanında bulunan muhtarların katılımıyla düzenli aralıklarla toplantılar düzenlenmektedir. Bu toplantıların ilki 27 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilmiş olup o tarihten bu zamana kadar toplam 42 kez muhtarlar ile toplantı organize edilmiştir. Bu toplantılara katılan muhtarlar Ankara’ya gelmek için ulaşım masraflarını kendileri yapmaktadırlar, toplantının gerçekleşeceği gün ise kendilerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda öğle yemeği ikram edilmektedir.

Ancak son zamanlarda basına yansıyan haberlerden takip ettiğimiz kadarıyla Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, Ankara’da gerçekleşen muhtarlar toplantısına katılım sağlayacak muhtarlara AnadoluJet seferlerinde yüzde 50 indirimli bilet satılmasını talep etmiş, bunun üzerine THY yüzde 50 bilet indirimi için planlamasını yapmış ve bunun
sonucunda her ay valiliklere iletilen listede isimleri bulunan 500 muhtara yüzde 50 indirimli bilet satılması THY Ankara Satış Müdürlüğü’ne iletilmiştir.

Bu bağlamda

1. Söz konusu uçak biletlerindeki indirim oranına tekabül eden meblağlar Cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi karşılanacaktır?

2. Uçak biletlerindeki indirim oranına denk düşen miktarın Cumhurbaşkanlığı bütçesi tarafından karşılanması halinde, bu durumun Cumhurbaşkanlığı bütçesine maliyetinin ne kadar olacağı öngörülmektedir?

3. Görev yaptıkları illerde havaalanı ya da havalimanı bulunmayan muhtarların söz konusu toplantılara havayolu dışında başka bir yolla katılmaları halinde, havayolu dışında gerçekleştirilen ulaşım için herhangi bir karayolu taşımacılığı yapan firma ile anlaşılacak mıdır, bu ulaşımların maliyeti hükümet tarafından üstlenilecek midir, üstlenilecek ise bunun maliyetinin ne kadar olacağı tahmin edilmektedir?

4. Toplantıya Ankara’dan çok uzaktan gelen ve bir gece Ankara’da konaklama zorunda kalan muhtarların konaklamalarını gerçekleştirmek için Ankara’da kendilerinin kullanımına tahsis edilmiş herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşunun misarifhanesi veyahut özel işletme mevcut mudur, varsa bu tesislerde kendilerine herhangi bir indirim imkanı sağlanmakta mıdır?

5. Muhtarlara sağlanan indirimli uçak bileti uygulamasından halkın geri kalan kesiminin yararlanamaması Anayasal güvence altında olan eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmekte midir?

6. Ortaya çıkan bu eşitsizliği giderebilmek adına asgari ücretli çalışanlara, öğretmenlere ve öğrencilere yönelik ulaşım imkanlarında herhangi bir kolaylık sağlanması hükümetinizin gündeminde midir?

7. Gerçekleştirilen muhtarlar toplantısında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “siyasi sapık, kanı bozuk” gibi hakaretlerde bulunarak bu toplantıların birer siyasi propaganda haline gelmesi ve bu hakaretlerin devlet imkanı ile yapılması siyasi etikle, vicdanla ve cumhurbaşkanının tarafsızlık yemini ile bağdaşmakta mıdır?”

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz